NR3015T2R2M
DigiKey Part Number
587-1648-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1648-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1648-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR3015T2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.5A 72 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 72mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR3015T2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.48A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
64MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)