MCRLE103SC6104MFNA01
DigiKey Part Number
587-MCRLE103SC6104MFNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCRLE103SC6104MFNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCRLE103SC6104MFNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCRLE103SC6104MFNA01
Description
CAP CER 0.1UF 16V X6S 0204
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X6S 0204 (0510 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCRLE103SC6104MFNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.014" (0.35mm)