MCHK2012T1R0M
DigiKey Part Number
587-5974-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5974-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5974-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCHK2012T1R0M
Description
FIXED IND 1UH 1.47A 111 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.47 A 111mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCHK2012T1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.26A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
111mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)