MCASU168SC7224MTCA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 4 080
Datasheet
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
MCASU168SC7224MTCA01
DigiKey Part Number
587-MCASU168SC7224MTCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU168SC7224MTCA01
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCASU168SC7224MTCA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)