MCASL168SD7225KTCA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3 700
Datasheet
Image for MCASL168SD7225KTCA01 is not available
MCASL168SD7225KTCA01
DigiKey Part Number
587-MCASL168SD7225KTCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASL168SD7225KTCA01
Description
MLCC, 0603, 10V, X7T, 2.2 UF10 %
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7T 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)