MAASE168SB7474MTCA01
DigiKey Part Number
587-MAASE168SB7474MTCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MAASE168SB7474MTCA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MAASE168SB7474MTCA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAASE168SB7474MTCA01
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603
Detailed Description
0.47 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MAASE168SB7474MTCA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)