LSRNJ12575GL2R7NMY
DigiKey Part Number
587-LSRNJ12575GL2R7NMYTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSRNJ12575GL2R7NMYCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSRNJ12575GL2R7NMYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSRNJ12575GL2R7NMY
Description
FIXED IND 2.7UH 7.69A 10.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Shielded Wirewound Inductor 7.69 A 10.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSRNJ12575GL2R7NMY Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.91A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
55.9MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.309" (7.85mm)