LSQBA201616T100K
DigiKey Part Number
587-LSQBA201616T100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSQBA201616T100KCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSQBA201616T100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSQBA201616T100K
Description
FIXED IND 10UH 155MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 155 mA 500mOhm 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSQBA201616T100K Models
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Mfr
Frequency - Self Resonant
32MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)