LSMCG201208T8R0NG
DigiKey Part Number
587-LSMCG201208T8R0NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSMCG201208T8R0NGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSMCG201208T8R0NGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSMCG201208T8R0NG
Description
FERRITE BEAD 8 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 4A 8mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSMCG201208T8R0NG Models
Category
Current Rating (Max)
4A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
8mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
8 Ohms @ 100 MHz