LSCNB1608HKT2R2MD
DigiKey Part Number
587-LSCNB1608HKT2R2MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSCNB1608HKT2R2MDCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSCNB1608HKT2R2MDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSCNB1608HKT2R2MD
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 292 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1.2 A 292mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
DC Resistance (DCR)
292mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)