LLQPB201214T1R5MD
DigiKey Part Number
587-LLQPB201214T1R5MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQPB201214T1R5MD
Description
FIXED IND 1.5UH 1.1A 90 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 90mOhm 0805 (2012 Metric)
DC Resistance (DCR)
90mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
390MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A