LLDND4040WKT2R2MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 3.5 A 54mOhm Max 1616 (4040 Metric)
LLDND4040WKT2R2MM
DigiKey Part Number
587-LLDND4040WKT2R2MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLDND4040WKT2R2MM
Description
FIXED IND 2.2UH 3.5A 54 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)