LCRNJ12575GL2R7NN
DigiKey Part Number
587-LCRNJ12575GL2R7NNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCRNJ12575GL2R7NN
Description
FIXED IND 2.7UH 7.69A 8.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Shielded Wirewound Inductor 7.69 A 8.5mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCRNJ12575GL2R7NN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.91A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.5mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.309" (7.85mm)