LCRNJ10165GL2R2NN
DigiKey Part Number
587-LCRNJ10165GL2R2NNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCRNJ10165GL2R2NN
Description
FIXED IND 2.2UH 7.32A 7.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 7.32 A 7.4mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCRNJ10165GL2R2NN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.4mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.270" (6.85mm)