LCENA2520MKT4R7M0NK
DigiKey Part Number
587-LCENA2520MKT4R7M0NKTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCENA2520MKT4R7M0NKCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCENA2520MKT4R7M0NKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCENA2520MKT4R7M0NK
Description
FIXED IND 4.7UH 1.1A 185 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 185mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
185mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A