EMK212BJ105MDHT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 9 870
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
TDK
In Stock: 929
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
EMK212BJ105MDHT
DigiKey Part Number
587-EMK212BJ105MDHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-EMK212BJ105MDHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-EMK212BJ105MDHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212BJ105MDHT
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMK212BJ105MDHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)