EMK212B7225KGHT
DigiKey Part Number
587-3317-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3317-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3317-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212B7225KGHT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMK212B7225KGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)