EMF212AB7475MGHT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 1 780
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
4.7 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
EMF212AB7475MGHT
DigiKey Part Number
587-EMF212AB7475MGHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-EMF212AB7475MGHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-EMF212AB7475MGHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMF212AB7475MGHT
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMF212AB7475MGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)