CBC2012T1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CBC2012T1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 840MA 247 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 840 mA 247mOhm Max 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CBC2012T1R0M Models |
Category | Shielding Semi-Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 247mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 100MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 7.96 MHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm) |
Current - Saturation (Isat) 700mA |