SMAJ15CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 4 002
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 10 973
Datasheet
24.4V Clamp 16.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ15CA
DigiKey Part Number
1801-SMAJ15CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-SMAJ15CACT-ND - Cut Tape (CT)
1801-SMAJ15CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V