MBRF20100CTH is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 768
Datasheet
In Stock: 995
In Stock: 244
In Stock: 0
In Stock: 930
In Stock: 941
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
ITO220AB
MBRF20100CTH
DigiKey Part Number
1801-MBRF20100CTH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF20100CTH
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBRF20100CTH Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A