1.5SMC47CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 500
Datasheet
64.8V Clamp 24A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
1.5SMC47CA
DigiKey Part Number
1801-1.5SMC47CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC47CA
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC47CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V