TWETALJANF-40.000000
DigiKey Part Number
1664-1233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TWETALJANF-40.000000
Description
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ CMOS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz TCXO CMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±500ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
8mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)