LM1117F-3.3
DigiKey Part Number
5536-LM1117F-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117F-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V