TG-AL373-95-58-2.0-0
DigiKey Part Number
1168-TG-AL373-95-58-2.0-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-AL373-95-58-2.0-0
Description
THERM PAD 95X58MM YLW
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Yellow 95.00mm x 58.00mm Rectangular
Category
Thickness
0.0790" (2.000mm)
Material
Silicone Elastomer
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Box
Color
Yellow
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
1.7W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
24 Months
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
95.00mm x 58.00mm