PCM20B-200-150-0.18
DigiKey Part Number
1168-PCM20B-200-150-0.18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM20B-200-150-0.18
Description
THERM PAD 200MMX150MM BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Black 200.00mm x 150.00mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.0071" (0.180mm)
Manufacturer
t-Global Technology
Material
Phase Change Compound
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Box
Backing, Carrier
Aluminum Foil
Part Status
Obsolete
Color
Black
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Thermal Conductivity
2.5W/m-K
Shape
Rectangular
Shelf Life
12 Months
Outline
200.00mm x 150.00mm