RR1220P-6811-D-M
DigiKey Part Number
RR12P6.81KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
RR12P6.81KDCT-ND - Cut Tape (CT)
RR12P6.81KDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR1220P-6811-D-M
Description
RES SMD 6.81KOHM 0.5% 1/10W 0805
Detailed Description
6.81 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RR1220P-6811-D-M Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)