RR1220P-202-D
DigiKey Part Number
RR12P2.0KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
RR12P2.0KDCT-ND - Cut Tape (CT)
RR12P2.0KDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR1220P-202-D
Description
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0805
Detailed Description
2 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RR1220P-202-D Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)