RR0816P-2052-D-31C
DigiKey Part Number
RR08P20.5KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
RR08P20.5KDCT-ND - Cut Tape (CT)
RR08P20.5KDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR0816P-2052-D-31C
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20.5 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RR0816P-2052-D-31C Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)