RR0510P-1912-D
DigiKey Part Number
408-RR0510P-1912-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
408-RR0510P-1912-DCT-ND - Cut Tape (CT)
408-RR0510P-1912-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR0510P-1912-D
Description
RES SMD 19.1KOHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
19.1 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RR0510P-1912-D Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)