RG3216P-2401-D-T5
DigiKey Part Number
408-RG3216P-2401-D-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
408-RG3216P-2401-D-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
408-RG3216P-2401-D-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG3216P-2401-D-T5
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG3216P-2401-D-T5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)