RG3216L-271-L-T05
DigiKey Part Number
408-1651-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1651-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1651-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG3216L-271-L-T05
Description
RES SMD 270 OHM 0.01% 1/8W 1206
Detailed Description
270 Ohms ±0.01% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG3216L-271-L-T05 Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)