RG1608V-392-P-T1
DigiKey Part Number
RG1608V3.9KPTR-ND - Tape & Reel (TR)
RG1608V3.9KPCT-ND - Cut Tape (CT)
RG1608V3.9KPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1608V-392-P-T1
Description
RES SMD 3.9KOHM 0.02% 1/10W 0603
Detailed Description
3.9 kOhms ±0.02% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG1608V-392-P-T1 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)