RG1608V-2430-B-T1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RG1608V-2430-B-T1-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RG1608V-2430-B-T1 |
Description | RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 243 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RG1608V-2430-B-T1 Models |
Category | Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±5ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Obsolete | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |