RG1608N-682-W-T1
DigiKey Part Number
RG16N6.8KWTR-ND - Tape & Reel (TR)
RG16N6.8KWCT-ND - Cut Tape (CT)
RG16N6.8KWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1608N-682-W-T1
Description
RES SMD 6.8KOHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 kOhms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG1608N-682-W-T1 Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)