RG1005V-2871-P-T1
DigiKey Part Number
RG1005V-2871-P-T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1005V-2871-P-T1
Description
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402
Detailed Description
2.87 kOhms ±0.02% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG1005V-2871-P-T1 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)