RG1005P-6981-B-T5 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Direct
Panasonic Industry
Vishay
YAGEO
Vishay Dale
Upgrade
Upgrade
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
6.98 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG1005P-6981-B-T5
DigiKey Part Number
RG1005P-6981-B-T5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1005P-6981-B-T5
Description
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RG1005P-6981-B-T5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)