RG1005P-5622-B-T1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RG1005P-5622-B-T1-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RG1005P-5622-B-T1 |
Description | RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56.2 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RG1005P-5622-B-T1 Models |
Category | Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Obsolete | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |