RG0603P-2800-B-T10
DigiKey Part Number
408-RG0603P-2800-B-T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG0603P-2800-B-T10
Description
RES 280 OHM 0.1% 1/16W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
280 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)