RZW681M1CBK-0820S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
RZW681M1CBK-0820S
DigiKey Part Number
4403-RZW681M1CBK-0820S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW681M1CBK-0820S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
577.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
64 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C