RXW561M0JBK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RXW561M0JBK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW561M0JBK-0811S
Description
CAP ALUM 6.3V POLAR
Detailed Description
560 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Series
Ripple Current @ Low Frequency
305.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C