RJA101M1EBK-0611S
DigiKey Part Number
4403-RJA101M1EBK-0611S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJA101M1EBK-0611S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
142 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C