LSM391M2H---3545S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 240
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 23
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM391M2H---3545S
DigiKey Part Number
4403-LSM391M2H---3545S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM391M2H---3545S
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
2.15 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.01 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C