SXT21412EE48-50.000M
DigiKey Part Number
2388-SXT21412EE48-50.000M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT21412EE48-50.000M
Description
CRYSTAL 50.000MHZ 12PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz ±15ppm Crystal 12pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SXT21412EE48-50.000M Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
50 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)