15EDGVC-3.81-03P-14-00L(H)
DigiKey Part Number
2388-15EDGVC-3.81-03P-14-00L(H)-ND
Manufacturer Product Number
15EDGVC-3.81-03P-14-00L(H)
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.81MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Number of Positions
3
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
Vertical
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.362" (9.20mm)