PMD1208PMB2-A.(2).GN
DigiKey Part Number
259-PMD1208PMB2-A.(2).GN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD1208PMB2-A.(2).GN
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 74.5 CFM (2.09m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD1208PMB2-A.(2).GN Models
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Noise
51.6dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
6.4 W
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
38.00mm
Weight
0.386 lb (175.09 g)
Air Flow
74.5 CFM (2.09m³/min)
Current Rating (Amps)
0.530A
Static Pressure
0.570 in H2O (142.0 Pa)