XZDGK55W10MAV-3HTA
DigiKey Part Number
1497-XZDGK55W10MAV-3HTATR-ND - Tape & Reel (TR)
1497-XZDGK55W10MAV-3HTACT-ND - Cut Tape (CT)
1497-XZDGK55W10MAV-3HTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XZDGK55W10MAV-3HTA
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3V 1206 (3216 Metric)
Category
Current - Test
10mA
Mfr
Viewing Angle
30°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
515nm
Color
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
2.00mm
Lens Size
1.60mm Dia
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V