CR75-220KC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 110mOhm Max Nonstandard
CR75-220KC
DigiKey Part Number
308-1241-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR75-220KC
Description
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)