SMH150-LPSE-D20-ST-BK
DigiKey Part Number
S9257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH150-LPSE-D20-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.039" (1.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.228" (5.80mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A