SFM210-LPSE-S15-ST-BK
DigiKey Part Number
S9263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM210-LPSE-S15-ST-BK
Description
CONN HDR 15POS 0.039 GOLD PCB
Detailed Description
15 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A